Interwencja kryzysowa, jest formą psychologicznej pomocy. Polega na kontakcie terapeutycznym, skoncentrowanym na problemie wywołującym kryzys. Bycie w kryzysie jest czasowym ograniczeniem, w którym dochodzi do konfrontacji osoby, z co najmniej jednym czynnikiem blokującym normalną aktywność oraz poszukiwania sposobów na przezwyciężenie tego ograniczenia. Pojęcie „kryzys” poszerza rozumienie opresji związanej z występującym czynnikiem ograniczającym o takie cechy jak nagłość, urazowość, bezradność.
Interwencja kryzysowa to intensywna pomoc psychologiczna. To spotkania z psychologiem, które dążą do odkrycia punktu lub obszaru powstawania odczucia opresji , która dzięki udzielonemu wsparciu emocjonalnemu i poczuciu bezpieczeństwa, redukują lęk w trudnych sytuacjach życiowych - umożliwiając ustalenie racjonalnego planu wyjścia z sytuacji kryzysowej.
Psychologiczna pomoc interwencyjna kierowana jest do osób, które znajdują się w sytuacji kryzysowej i chcą przy pomocy specjalistów rozwiązać nagłe problemy, poradzić sobie z trudnymi emocjami, odzyskać wpływ na swoje życie, uzyskać wsparcie bądź informacje.
Celami interwencji kryzysowej są:
- złagodzenie objawów reakcji kryzysowej,
- przywrócenie równowagi psychicznej
- wsparcie umiejętności samodzielnego radzenia sobie zbliżonego do tego sprzed wystąpienia kryzysu.